KLUCZ MASZYNOWY NASTAWNY

Mam przyjemność przedstawić jeden z moich wynalazków.

Jest to klucz płaski regulowany z systemem ułatwiającym odkręcanie śrub i nakrętek, do których dostęp jest utrudniony. Klucz zarejestrowany został w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej pod tytułem: "Klucz maszynowy nastawny" i obecnie chroniony jest patentem numer: 216546.

Klucz składa się z nieruchomej szczęki górnej oraz ruchomej szczęki dolnej. Szczęka górna zamocowana jest na przegubie do rękojeści za pomocą nitu.

Klucz ten posiada kilka nowinek, dzięki którym jest lekki, poręczny i naprawdę użyteczny. Można go porównać do standardowego klucza francuskiego. Przede wszystkim, ze względu na minimalny rozmiar i wagę ma zastosowanie w miejscach, gdzie francuskiego klucza użyć się nie da. Klucz mój jest tak skonstruowany, że siła powstała wskutek obrotu nakrętki nie przenosi się na jego prowadnicę, a poprzez zapadkę umieszczoną wewnątrz szczęki dolnej bezpośrednio na trzon klucza. Dzięki temu możliwe jest znaczne obniżenie wagi klucza oraz jego zewnętrznych rozmiarów. Ponadto uwalnianie śruby czy nakrętki odbywa się poprzez obrót klucza w kierunku przeciwnym do kierunku dokręcania bądź odkręcania, nie występuje zatem problem z ponownym założeniem klucza na śrubę, jak w przypadku klucza francuskiego. Dodatkowo klucz wyposażony jest w ruchomą blokowaną rękojeść, dzięki czemu możliwe jest odkręcanie śrub czy nakrętek w miejscach, gdzie obrót klucza możliwy jest o kąt mniejszy niż 60°. Aby zacisnąć klucz na śrubie czy nakrętce, trzeba tylko dosunąć szczękę dolną. Mechanizm zapadkowy zablokuje ją na odpowiednim rozmiarze śruby. Aby zwolnić klucz, należy pociągnąć w dół dźwignię znajdującą się w szczęce dolnej. Mechanizm zwalniania szczęki dolnej jest tak skonstruowany, że nawet w przypadku zaklinowania się klucza na śrubie, poradzi sobie z jego odblokowaniem.
 

Zalety klucza:

 • klucz ten jest znacznie bardziej płaski niż inne klucze regulowane, co poprawia dostęp śrub i nakrętek,
 • dzięki swojej konstrukcji klucz ten jest znacznie lżejszy niż inne klucze regulowane. Jego masa to około 130% masy klucza płaskiego, o maksymalnym rozmiarze łba śruby jaki może odkręcić ten klucz,
 • bardzo łatwe dopasowywanie rozmiaru klucza do śruby czy nakrętki,
 • bardzo łatwe uwalnianie klucza ze śruby czy nakrętki,
 • możliwość odkręcania śrub nawet w miejscach, gdzie kąt obrotu klucza jest niewielki,
 • klucz zastępuje z powodzeniem nawet 8 rozmiarów zwykłych kluczy płaskich,
 • konstrukcja szczęk umożliwia znacznie szybsze odkręcanie śrub niż przy użyciu zwykłych kluczy płaskich.
   

Wady klucza:

 • jak na razie największą wadą jest fakt, iż klucza nie można kupić!
 • klucz musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i z dużą tolerancją. Podniesie to koszt produkcji, tym samym cenę klucza.

 

Zastosowanie:

Klucz mój z powodzeniem może być używany w warsztatach mechanicznych. Jest również bardzo dobrą propozycją dla kierowców samochodów, ponieważ mogą zastąpić wożenie kompletu kluczy płaskich dwoma kluczami mojego pomysłu. Dlaczego dwoma? Oczywiście można wykonać jeden klucz od rozmiaru 6 do 32, lecz będzie się nim trudno odkręcało małe śrubki. Optymalnie jest wykonać 2 klucze. Na przykład jeden do śrub 6-14, drugi 13-32.

 

Prototyp:

Wykonałem prototyp klucza w wersji uproszczonej (bez mechanizmu obrotu rękojeści i z ograniczeniem do śrub trzech rozmiarów). Elementy klucza wycięte są ze stali nierdzewnej metodą CNC. Klucz działa. Pewne elementy wymagają dopracowania ale ogólnie koncepcja sprawdza się.

 

Zapraszam do obejrzenia poglądowych rysunków: